Names of New Recruits July 2018 – June 2019

Welcome to the New Recruits that have been installed as Moths by their Shellholes. 

Eastern Cape
First Name Last Name District Initiation Shellhole Initiation Date Operational Unit Age
Ian Furstenburg East London District Dugout Gonubie 2018-07-05 SADF 6SAI 64
Leon Botha Queenstown District Dugout Hexagon 2018-07-10 SADF 64
Frikkie Coetzee Queenstown District Dugout Hexagon 2018-08-01 SADF 64
Donald Underwood Settlers District Dugout Battleaxe 2018-09-05 SADF 72
Andre Wood Settlers District Dugout Battleaxe 2018-07-04 65
Malcolm Daines Settlers District Dugout Comrades/Algoa 2018-09-30 SADF 55
Greg Smith Settlers District Dugout Comrades/Algoa 2018-09-30 SADF 48
Johan De Witt Settlers District Dugout Sunset 2018-10-08 SADF 66
Frans Dorfling Settlers District Dugout Sunset 2018-10-08 SADF 62
Terence – Torty King Settlers District Dugout Sunset 2018-08-13 C Squadron Rhodesian SAS 65
Walther – Wally Schwim Settlers District Dugout Sunset 2018-08-13 Selous Scouts 66
Andrew Stow Settlers District Dugout Sunset 2018-10-08 SADF 58
(12)
Free State & Nothern Cape
Francois Rossouw No District – Free State & Northern Cape Candlelight/Old Bones 2018-07-16 43 Battery Walvisbaai 57
Jacobus Johannes Viljoen No District – Free State & Northern Cape Candlelight/Old Bones 2018-07-19 11 Maintenance Unit 62
Theunis Thomas Calitz No District – Free State & Northern Cape Sandy 2018-10-02 Airforce HQ 53
Johannes Gerhardus (Johan) Henning No District – Free State & Northern Cape Sandy 2018-07-03 3ParaBn 58
Schalk Willem Pienaar No District – Free State & Northern Cape Sandy 2018-10-02 SAP Dog unit Booysens 66
Petrus Jacobus (Pieter) Steyn No District – Free State & Northern Cape Sandy 2018-07-03 Infanterieskool 49
Herman Louw De Beer No District – Free State & Northern Cape Springbok Redoubt 2018-07-27 59
Lee Kruger Northern Cape District Dugout El Daba Corner 2018-07-10 67
Alexander Frederick Fleming Northern Cape District Dugout Siege 2018-08-12 34
Jan Frederick Fleming Northern Cape District Dugout Siege 2018-08-11 59
(10)
Kwazulu Natal
Graham Douglas Boyd Durban & District Dugout Assegai 2018-07-04 3 SAI 53
Larry Kenneth Carruthers Durban & District Dugout Assegai 2018-09-05 DLI B. Comp 63
Clive Stanely Cooper Durban & District Dugout Byng Boys 2018-07-31 ISSB 60
George Federick Rautenbach Durban & District Dugout Picardy-bazooka 2018-07-13 1 Parachute Battalion 61
Daniel Phillip Neethling Durban & District Dugout Port Natal Sharpshooters B 2018-07-28 Commandos/SSb 65
Charles Peter Bothma Durban & District Dugout Rhumbelow 2018-07-14 C.O.I.N Unit ALPHA 65
Colin Erasmus Durban & District Dugout Rough But Ready (dbn)/jambo Sana 2018-08-13 Middleburg 4 SAI 64
Alan Dinnie Mainline District Dugout Del-mein 2018-07-01 11 Commando 60
Wilfred John Wright Mainline District Dugout Del-mein 2018-07-01 Kimberly 65
Alfred Ferguson Logan Mainline District Dugout Flame Lily 2018-07-04 2nd Bn Rhodesian African Rifles Masvingo 75
Stephen Camden Camp Mainline District Dugout Highway 2018-08-04 16 & 15 Maintenance Unit 56
David Adrian Glanvill Mainline District Dugout Highway 2018-09-01 73
Garry Greyvenstein Mainline District Dugout Highway 2018-07-07 1 Parachute Battalion 54
Francois Marais Mainline District Dugout Highway 2018-09-01 3 Parachute 61
Jan Jacobus Van Wyk Mainline District Dugout Highway 2018-09-01 14 Field Gunners 62
Patrick James Mc Cort Midlands District Dugout Lion 2018-07-01 Intellegence 54
(16)
Cyber
Neil Cresswell No District – Outpost Cyber Shellhole 2018-10-18 8 S.A.Infantry Bn, SADF 48
Leon Human No District – Outpost Cyber Shellhole 2018-10-18 S.A.A.F. 47
Stephen Mynhardt No District – Outpost Cyber Shellhole 2018-10-18 S.A.A.F. 57
Brook Wimbury No District – Outpost Cyber Shellhole 2018-11-01 Royal Army Ordnance Corps 62
Platinum
James Claydon Cane Coalfields District Dugout Crater 2018-07-01 5 & 8 SAI and Regiment Highveld 61
Gerhardus Petrus Claasen Coalfields District Dugout Gondar 2018-07-01 3 SAI and Bethal Commando 64
Daniel Jacobus Oosthuizen Coalfields District Dugout Gondar 2018-07-01 5 SAI and Weenen Commando 66
Willem Jacobus Prinsloo Coalfields District Dugout Gondar 2018-11-07 3 SAI 58
Jan Simon (Monty) Struwig Coalfields District Dugout Gondar 2018-08-01 5 SAI and 54 Battalion 60
Johan (Seun) van Staden Coalfields District Dugout Gondar 2018-08-01 Rhodesia 10th Battalion 61
David Erasmus Wahlstrand Coalfields District Dugout Gondar 2018-07-01 Danie Theron Combat School and M Burg Commando 63
Bruce Barkhuizen East Rand District Dugout Dickie Fritz 2018-07-01 Signals & Military Intel 49
Johannes Jacobus Vossie Barnard East Rand District Dugout Dickie Fritz 2018-07-01 7 SAI & Regiment Pretorius 55
Larry John Beechey East Rand District Dugout Dickie Fritz 2018-07-01 PS School 53
John Gradidge East Rand District Dugout Dickie Fritz 2018-07-01 Durban South Commando 68
Graham Donald Reeves East Rand District Dugout Dickie Fritz 2018-07-01 BSAP 60
Brad William Schafer East Rand District Dugout Dickie Fritz 2018-07-01 Rhodesian Armoured Car Devission 58
Mark Dollman East Rand District Dugout Reveille 2018-07-01 SA Airforce 55
Frederick Christiaan Stephanus Swarts East Rand District Dugout Reveille 2018-07-01 SA Police Service 59
Gideon Tiekie Thiart East Rand District Dugout Reveille 2018-07-01 SA Police 62
Demetri Friend East Rand District Dugout Savannah 2018-07-01 3 SAI & GP 16 GHQ 61
David Ernest Strauss East Rand District Dugout Savannah 2018-07-01 SAMS & 63 Mech 48
Leslie Albert Thomas Dex East Rand District Dugout Shellburst 2018-07-01 WW2 94
Barend Lourens East Rand District Dugout Shellburst 2018-07-01 1 SSB 50
Anthony Donald McLellan East Rand District Dugout Shellburst 2018-07-01 55
Derek Bruce Morgan East Rand District Dugout Shellburst 2018-07-01 1 Para BN & 5 SAI 56
Keith Kenneth Teixeira East Rand District Dugout Shellburst 2018-07-01 11th Commando Infantry, Kimberly & Johannesburg Reg 58
Kenneth Williamson East Rand District Dugout Shellburst 2018-07-01 10 Artillary 48
Peter Clayton Burger East Rand District Dugout Sphinx 2018-07-01 SAS President Styn 62
Dean John Henderson East Rand District Dugout Tim Lukin 2018-07-01 Signals & Special Forces 53
Malcom Wayne Henry East Rand District Dugout Tim Lukin 2018-07-01 1 SSB 48
Nicolaas Lourens Oosthuizen East Rand District Dugout Tim Lukin 2018-07-01 7 SAI & Wits Rifles 58
Joseph Mark Anthony Swart East Rand District Dugout Tim Lukin 2018-07-01 3 SAI 63
Johann Gerharduss Franz Jungbauer East Rand District Dugout Windy Corner 2018-07-01 1 Bn Transvaal Scottish 61
Brian Dudley White-Sharpley East Rand District Dugout Windy Corner 2018-07-01 South African Police 70
John Wilkinson East Rand District Dugout Windy Corner 2018-07-01 2nd Batalion Transvaal Scottish 78
Darryl Bridger Lowveld District Dugout Legogotu 2018-11-07 SAAF Regiment 63
Johann Christoffel ( JC) Greyling Lowveld District Dugout Mpumalanga 2018-10-11 Special Forces 68
Andries Adriaan Stadler Lowveld District Dugout Mpumalanga 2018-11-07 53 Bn 56
Johann Adolph Dinkelmann Outpost – Platinum Botha 2018-07-01 31 Batallion 59
Andries Petrus Engerlbrecht Outpost – Platinum Botha 2018-07-01 SA Police 48
Roelof Frederik Lourens Outpost – Platinum Botha 2018-07-01 Defence Headquarters 58
Nigel Reginald Berry Outpost – Platinum Minefield 2018-10-14 Selous Scouts 59
Douglas William Fullard Outpost – Platinum Minefield 2018-10-14 1st Brigade Brady Barracks 69
Jill Fullard-Adams Outpost – Platinum Minefield 2018-10-14 STS Llewellin Barracks 63
Nicolaas Glomen Gerber Outpost – Platinum Minefield 2018-07-08 72 Motorized Brigade 54
Jurie Francois Gouws Outpost – Platinum Minefield 2018-07-08 2 Field Engineers Regiment & Wits Command Provost 45
Marthinus Johannes Gouws Outpost – Platinum Minefield 2018-10-14 SAAF Base Pietersburg 62
Nelius Moulder Robinson Outpost – Platinum Minefield 2018-07-08 Selous Scouts 67
Johannes Willem Woestyn Snyman Outpost – Platinum Minefield 2018-08-12 61 Meg and SWAPOL 50
Phoebe Anna van Dyk Anker Outpost – Platinum Minefield 2018-08-12 SAP Human Resources 49
Christiaan Johannes Rudolf Burg Geel Pretoria District Dugout Coalbox/MkII 2018-07-01 Airforce Gymnasium 61
Gerhardus Vlekkie Lange Pretoria District Dugout Coalbox/MkII 2018-07-01 7 Medical Battallion Group and SAPS 46
Roan Louw Pretoria District Dugout Coalbox/MkII 2018-07-01 SAAF 85 GVS 48
Daniel Rudolph De Wet Pretoria District Dugout Field Marshal 2018-09-02 Battle Group 30 65
Marthinus Christoffel (Martin) Fourie Pretoria District Dugout Field Marshal 2018-07-01 SA Army 63
Johannes Jacobus Smit Pretoria District Dugout Field Marshal 2018-10-07 SAAF 60 Sqn 71
Abraham Johannes (Abie) Crous Pretoria District Dugout Gorgeous Wrecks 2018-10-01 2 SSB Walvis Bay 62
Jacobus Chrisstoffel Steenkamp (Christo) Isel Pretoria District Dugout Ouma 2018-07-08 3 Parachute Battalion 58
Malcom Lotriet West Rand District Dugout Chilly Trench 2018-07-03 6 and 10 Light Anti Aircraft 58
Kevin Andrew Smith West Rand District Dugout Chilly Trench 2018-11-06 SAP Nietverdiend 59
Gert Hermis Truter West Rand District Dugout Chilly Trench 2018-07-03 1 SAI and Discobbolos 53
Pieter Charel du Bruyn van Heerden West Rand District Dugout Chilly Trench 2018-07-03 Roodepoort Commando 76
Johannes Hermanus De Vries West Rand District Dugout KBB 2018-10-04 1 SSB, Bethal Commando and UN Ops in Dafur 64
Bernardus Gerhardus Havenga West Rand District Dugout KBB 2018-10-04 4 SAI and 32 Battalion 51
Edward Andrew Fortune West Rand District Dugout Oasis 2018-09-23 Technicle Services 58
Herman Frank van Zyl West Rand District Dugout Oasis 2018-10-21 4 SAI and Jhb Reg 59
Daniel Louw West Rand District Dugout Warrior 2018-09-09 1 Para Bn, Long Tom Commando and 61 Mec 59
Stephan Scholtz West Rand District Dugout Warrior 2018-09-09 3 Locating Battery and Cape Field Artilary 66
(65)

(If your name does not appear on one of the attached lists, please bring this to the attention of your Provincial Dugout through your Shellhole Executive. There is possibly a delay with paper work)